Jdi na obsah Jdi na menu
 


Swarovski

16. 4. 2009

 

 Kdo byl Daniel Swarovski ?

  

Firma Swarovski je předním světovým výrobcem broušeného křištálu, neboli bižuterie. Byla založena roku 1895 ve Wattens v Rakousku panem Danielem Swarovski, narozeným roku 1862 v Čechách. Dnes má tato společnost víc než 100 letou tradici rodinné firmy a má přes 16 000 zaměstnanců ve více než 40 zemích světa.

 

Zakladatel značky Daniel Swarovski se narodil 24.10.1862 v Jizerských horách - Jiřetín pod Bukovou v rodině brusiče F.A.Swarovského. Pracoval v dílně svého otce a rád experimentoval s broušením skleněných kamenů. Byl velmi technicky vynalézavý a pochopil, že brusy poháněné šlapáním nohou musí být nahrazeny něčím novým.

 

V roce 1892 zkonstruoval mechanický brus poháněný elektřinou z vodního zdroje, který si nechal pantentovat. Říčka Kamenice protékající Jiřetínem však byla příliš slabá, než aby ji bylo možné použít jako dostatečný zdroj elektrické energie. V roce 1895, v době svých 33 let, učinil Daniel Swarovski velké rozhodnutí. Přemístil své podnikání do Tyrolska, kde nedaleko Innsbruku, na březích dravé alpské řeky Inn, ve Wattens mohla nová firma konečně využít hydroelektřinu jako pohon pro hromadné broušení a leštění skleněných bižuterních kamenů. Proslulost firmy Swarovski rostla a vždy se opírala o vysokou kvalitu a inovace. Na vedení firmy se od r. 1911 podíleli i synové Daniela Swarovskeho - Wilhelm, Friedrich a Alfred. Od r. 1913 začala firma vyrábět i svůj vlastní křišťál. Byl to další významný mezník v historii firmy.

 

Je třeba také vysvětlit pojem křišťál. Slovo pochází ze staré řečtiny (crystal), kde označovalo led. Výraz byl později používán také pro minerál, který se vyznačoval průzračnou bezbarvostí, optickou čistotou a značnou tvrdostí. Tento minerál bývá přesněji označován jako horský křišťál (rock crystal), aby se odlišil od křišťálu vyrobeného technologickým postupem. Ve sklářství se o křišťálu začalo hovořit až v době, kdy se sklářům konečně podařilo odstranit zelený nádech nejstarších vyráběných skel (což byl důsledek obsahu oxidu železa v píscích na výrobu skla). Sklo bez zeleného nádechu, zcela bezbarvé čiré sklo, se podařilo vyrobit nejprve v italském Muranu v 16. stol. Muranský křišťál však byl v důsledku svého chemického složení poměrně málo tvrdý, což neumožňovalo jeho rytí a broušení, tak obvyklé u horského křišťálu. Tento nedostatek se podařilo překonat českým sklářům, kteří na přelomu 16. a 17. stol. zdokonalili technologii sklářské výroby tak, že se český křišťál stal světovým pojmem.

 
Nové chemické složení křišťálového skla umožnilo jeho dokonalé broušení a rytí. Postupem doby se nejen v Čechách, ale i v Anglii a ve Francii zdokonaluje technologie výroby křišťálu o obsah oxidu olovnatého, který podstatným způsobem zvyšuje jeho optické vlastnosti. V současnosti se požaduje, aby vysokoolovnatý křišťál obsahoval nejméně 30 procent oxidu olovnatého, u olovnatého křišťálu minimálně 24 procent oxidu olovnatého. Křišťál musí splňovat rovněž vysoké požadavky na propustnost světla a dokonalou čistotu, tedy maximální homogenitu a absenci šlír.Swarovského křišťál je tak zářivý proto, že kromě skvělého brusu je vyroben s obsahem 32 procent oxidu olovnatého.V roce 1956 byla zářivost křišťálu ještě zdůrazněna novou povrchovou úpravou, která byla pod označením AURORA BOREALIS vyvinuta firmou Swarovski ve spolupráci s Christianem Diorem. Korálky s "AB" úpravou, jak se ve zkratce říká, je velmi oblíbena dodnes.

zdroj: http://www.pekne-sperky.cz/kdo-je-daniel-swarovski/t-313/

původně převzato z článku: České kořeny firmy Swarovski dostupné na stránkách internetového měsíčníku Co, kdy v Praze na http://www.cokdyvpraze.cz/modules.php?name=Insertion&file=stories&sid=735

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

???

(Evelin, 17. 4. 2009 9:50)

Nevím proč, ale myslela jsem si, že Swarovski byla žena.